Konserttikalenteri

2016

 

23.11. Tampere-talo Pieni sali klo 19

Jouni Kaipaisen muistolle

TampereRaw 15 vuotta

 

Roope Mäenpää: Klarinettikvartetto (KE)

Jouni Kaipainen: Runopolku

Jouni Kaipainen: Pitkän kesän poikki iltaan

Paavo Korpijaakko: Requiem

 

Tuuli Lindeberg, sopraano

Petri Komulainen, kapellimestari

 

liput ja lisätiedot: www.tampere-talo.fi

 

 

30.10. Tampere-talo Pieni sali klo 15

Faunien iltapäivä

 

Olli Virtaperko: Multikolor (KE)

 

Joonatan Rautiola, saksofoni

Tuomas Turriago, kapellimestari

 

liput ja konsertin muu ohjelma: www.tamperefilharmonia.fi

 

 

1.10. Vanhan kirjastotalon musiikkisali klo 15

Tampereen päivän konsertti

 

Roope Mäenpää: Self-studies

Esa Pietilä: Hyperhelium (KE)

Cecilia Damström: Landet som icke är

Jouni Kaipainen: Nyo ze honmak kukyo to

Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikvintetto

 

Tuomas Turriago, kapellimestari

Esa Pietilä, saksofoni

Anna Ranki, sopraano

Julius Martikainen, baritoni

 

Vapaa pääsy

 

 

17.4. Sara Hildenin taidemuseo klo 13

Tampere Biennale Perhepäivä

 

Petri Juutilainen: Kana Kot

 

Ohjaus: Kirsi Karvonen

Kertoja: Julius Martikainen

 

 

2015

 

15.10. Musiikkitalo Camerata, Helsinki klo 19

22.10. Pyynikkisali, Tampere klo 19

 

Maailma on kartta- Hannu Pohjannoron sävellyskonsertti

 

 

4.10 Tampere-talo, Pieni sali klo 15 ja 19

Santtu-Matias Rouvali, Jorma Uotinen & TampereRaw

 

Stravinsky: Sotilaan tarina

Esa-Pekka Salonen: Catch and release

 

www.tampere-talo.fi/sotilaantarina

 

 

24.9. klo 18 ja 27.9. klo 15

Tampere-talo, Pieni Sali

Koko perheen Satuoopperat

 

Minna Leinonen: Taikapuu (KE)

Paavo Korpijaakko: Maailmanloppua paossa (KE)

 

www.tampere-talo.fi

 

 

20.10 Pikkupalatsi, Tampere (klo 19)

 

Noam Feingold: Killing the Past (KE)

Henri Sokka: Nää virrat unieni alla (KE)

---

Sheridan Seyfried: Sextet

 

2014

 

16.9. Pyynikkisali

Meanders and visions

Matilda Seppälän ja Timo Kittilän sävellyskonsertti

 

Matilda Seppälä: Hämärissä

Timo Kittilä: suspended, animated

Matilda Seppälä: Näkyjä

---

Timo Kittilä: 11 Bagatellia

Matilda Seppälä: Itus

Timo Kittilä: Meanders

 

11. ja 16.7. Aleksanterin kirkko

Tampereen Oopperafestivaali

Tosca

 

Hannu Bister, kapellimestari

Rooleissa:

Johanna Rusanen-Kartano

Petrus Schroderus

Markus Nieminen

 

Kohti Etelää

2.5. Pikkupalatsi, Tampere (klo 18)

3.5. Tallinna

4.5. Tartto

 

Mia Huhta, sopraano

Rene Eespere:

Flatus II

Jousikvartetto

Epigramm V

Triangulum

Februarium

Carmina gaudii et tristitiae

 

12.4. Tampere Biennale

Musiikki, matematiikka ja maailmankaikkeus

 

Esko Valtaoja, puhe

Susanne Kujala, urut

Veli Kujala, elektroniikka

TampereRaw, Uusinta Ensemble

Olli Virtaperko: Dawkins

Vincenzo Galilei: Dialogo

Johannes Kepler: Sfäärien harmonia

Juhani Nuorvala: Prélude non retouché

Veli Kujala: CybOrgan

 

12.4. Tampere Biennale

Naisen muotokuva

 

Tuomas Turriago, kapellimestari

Riikka Talvitie: Mies-miekka vyöllä

Lotta Wennäkoski: Suka

Minna Leinonen ja Heta Kuchka: Naisen muotokuva

 

2013

 

11.12.2013 Hiekan Taidemuseo (klo 18)

Henri Sokka: Sonata for piano

Goffredo Petrassi: Dialogo Angelico

Jussi-Pekka Nuto: Lowsounds

Alfred Schnittke: Hymn 2

Eero Hämeenniemi: Fantazia

B.H. Crusell: Klarinettikvartetto Es-duuri

 

8.9. Vanha Pyynikin Panimo (klo 15)

Harri Ahmas: Clafacofonia

Usko Meriläinen: Suvisoitto huilulle ja heinäsirkoille

Tuomas Turriago: Autumnal (Re)percussions

---

Timo Hietala: Musta sydän yhtä Punainen kuin Valkoinen

Douglas Hill: Thoughtful Wanderings luonnontorvelle ja nauhalle

Eero Hämeenniemi: Da Da Di Di

 

17.6. KUOPIO TANSSII & SOI

Kulttuuriareena 44 (klo 16.00)


Luokkaretki kuuhun

-koko perheen tanssiteos

Musiikki: Markus Fagerudd

Käsikirjoitus: Eppu Nuotio

Kertoja: Sanna Majanlahti

Koreografia: Elina Berg, Satu Lankinen ja Outi Vilonen

TampereRaw

Pirkanmaan Tanssiopisto Elina Berg

Lisätietoja:www.kuopiodancefestival.fi

 

18.3. Musiikkitalo, Camerata (klo 19.00)

Suomalaista lyömäsoitinmusiikkia

 

Harri Lehtinen, lyömäsoittimet

TampereRaw-jousikvartetti

Osuma Ensemble

 

Leonid Bashmakov: Sonata

Mikko Heiniö: ...in spe

Tuomas Turriago: Autumnal (Re)percussions (KE)

---

Paavo Korpijaakko: Dare to be nocturnal

Eero Hämeenniemi: Da Da Di Di

Hermann Rechberger: Zinjir

 

2012

4.11. Tampere-talo (klo 14.00 ja 17.00) , koko perheen tanssiteos Luokkaretki kuuhun
Musiikki: Markus Fagerudd

Käsikirjoitus/juonto: Eppu Nuotio

Koreografia: Elina Berg, Satu Lankinen ja Outi Vilonen

Pirkanmaan Tanssiopisto Elina Berg

TampereRaw


Lisätietoja: http://www.tampere-talo.fi/luokkaretkikuuhun/


16.9. Willa MAC (klo 15.00)
Korpijaakko: Promenade-muunnelma 1 (KE)
Turriago: Forgotten melody
Dumitrescu: Deux fois Miró (KE)
Korpijaakko: Promenade-muunnelma 2 (KE)
Yli-Salomäki: Nightfall
Kaipainen: L`anello di Aurora
Korpijaakko: Smaragdinen
Korpijaakko: Promenade-muunnelma 3 (KE)
Leinonen: Kriya
Pohjannoro: images, hommages (KE)
Mussorgsky: Promenade

21.4. Tampere Biennale
Tuomas Turriago, kapellimestari
Tuuli Lindeberg, sopraano
Harri Suilamo: Unilouhikko (kantaes.)
Jouni Kaipainen: Sekstetto
Osmo Tapio Räihälä: Freefoot


2011

26.11. Willa Mac, 10-vuotisjuhlakonsertti
Franco Donatoni: Omar
Paavo Korpijaakko: Sonno di Sparafucile (kantaes.)
Jouni Kaipainen: Piping down the valleys wild
Markus Fagerudd: Luokkaretki kuuhun (kantaes.)


2010

15.4. Teatteri Telakka (Tampere Biennale)
Olli Virtaperko: Serenade
Kirmo Lintinen: C.I.D.
Perttu Haapanen: Silent Theatre
Jan Mikael Vainio: Winterborn

12.12. Willa Mac
Crusell: Klarinettikvintetto
Dutilleux: Huilusonaatti
Nielsen: Puhallinkvintetto


2009

4.10.2009 klo 16 Konservatorio, Tampere
15.5.2009 klo 19 Willa MAC, Tampere
29.3.2009 klo 15 Willa MAC, Tampere


2008

30.11.2008 klo 15 Willa MAC, Tampere
5.10.2008 klo 15 Willa MAC, Tampere


25.5.2008 klo 15 Willa MAC, Tampere
Stravinski - Poulenc - Miki - Virtanen

30.3.2008 klo 15 Willa MAC, Tampere
Sallinen - Mozart - Kurtág - Koskinen - Persichetti

20.2.2008 klo 19 Sibelius-museo, Turku
Pertti Jalavan sävellyksiä


2007

16.12.2007 klo 15 Willa MAC, Tampere
14.10.2007 klo 15 Willa MAC, Tampere
30.6.2007  Korsholman musiikkijuhlat
29.6.2007  Korsholman musiikkijuhlat
27.6.2007  Korsholman musiikkijuhlat
27.5.2007  klo 15 Willa MAC, Tampere
15.4.2007 klo 15 Finlaysonin kirkko, Tampere
8.4.2007 klo 19 Hetan musiikkipäivät
7.4.2007 klo 22 Hetan musiikkipäivät
14.1.2007 klo 15 Willa MAC, Tampere


2006

26.11.2006 klo 15 Willa MAC, Tampere
10.10.2006 klo 15 Vanha Kirjastotalo, Tampere
28.5.2006 klo 15 Pikkupalatsi, Tampere
11.2.2006 klo 15 Pikkupalatsi, Tampere


2005

10.7.2005 klo 12 Yläaste, Viitasaari
8.7.2005 klo 17 Seurakuntatalo, Viitasaari
8.7.2005 klo 15  Lukio, Viitasaari
7.7.2005 klo 19 Yläaste, Viitasaari
4.7.2005 klo 19 Kirkko, Viitasaari
8.3.2005 klo19 Konservatorio, Tampere


2004

30.11.2004 klo 19 Sibelius-Akatemia, Helsinki
28.4.2004 klo 15 Sellosali, Espoo
27.4. 2004 klo 15 Konservatorio, Tampere


2003

7.6.2003 klo 19.30 Suomen Lasimuseo, Riihimäki


2002

9.11.2002 klo 19 Valkoinen Sali, Helsinki
27.10.2002 klo 19 Konservatorio, Tampere
13.4.2002 klo 20 Tampere-talo, Tampere
17.2.2002 klo 16 Raatihuone, Hämeenlinna


2001

28.10.2001 klo 15 Tullikamarin Klubi, Tampere
27.10.2001 klo 19 Konservatorio, Tampere